f! Aivars Sīlis 18/06/2016
 
Maijkomeršs 2016

21. maija rīts iesākās savādāk kā jebkurš cits maija rīts. Jaukie rīta saules glāsti un putnu dziesmas priecēja manu dvēseli šajā rītā kā nevienā citā, jo zināju, ka šodien ir maijkomerša pirmā diena. Bija pienācis jau otrais maijkomeršs kopš esmu uzņemts korporācijā, kas mani priecēja vēl vairāk. Pēc visiem rīta rituāliem, pulksten vienpadsmitos, jestrā solī, devos lejā uz pirmo stāvu, jo t/l old! Intars Freibergs tā bija nozīmējis. Sak, vajagot sapakot kaut kādas mantas utt. Kārtīgs fuksis būdams, devos lejā un kolektīvi kopā ar citiem f!f! sapakojām krāsu kausus, glāzes utt. Uz notikuma vietu biju nolēmis doties ar savu mašīnu kā personīgais šoferis com! Gatim Meikulim. Nolūki protams tīri savtīgi – jaunais komiltonis benzīntankā varēs izpaust savu finansiālo varēšanu. Ceļā pievienojās f! Heinrihs Cinkmanis, kurš korporācijā ir slavens ar daudziem spēcīgiem citātiem, piemēram,

"Kurš uz citiem saka - lohs, pats ir lohs"

kā arī nevar aizmirst slaveno izteicienu,

"Es domāju, ka mēs tādi koleģiāli..."

Ceļs uz notikuma vietu tika aizvadīts mierīgi - pasažieri ceļu pavadīja, tukšojot alus pudeles un apspriežot tādas filozofiskas tēmas kā dzīves jēgu, kurš alus garšīgāks un cik tālu vēl jābrauc.
Kad beidzot ieradāmies viesu mājā pie Ungura ezera, nekavējos sev un citiem saliet Brenguļu gaišo alu, kuru jaukais un skaistais t/l ekonoms Edgars Grabis bija sarūpējis. Pēc tulītējo pienākumu veikšanas, nekavējoties, devos baudīt alu uz soliņiem un vērot aizraujošo futbola maču starp frāteriem. Kādā brīdī man blakus apsēdās com! Toms Zālīts un sašutis prasīja kapēc arī es nesportoju. Loģiski, es atbildēju, ka šobrīd negribu skraidīt pa laukumu un labprātāk "pačiloju" pie alus kausa, pēc kā tulīt saņēmu uzdevumu vakara laikā nolasīt referātu par to, kas ir "čilošana". Protams, neiebildu komiltonim un turpināju "čilot". Tālāk no šīs vietas notikumus vairs atceros tikai fragmentāri, jo vienmēr ir vajājušas problēmas ar atmiņu. Ģimenes ārste teica, ka, iespējams, man ir diētas problēmas.
Pateicoties prezidijam veiksmīgi tika novadīta oficiālā daļa.
com! Andris Igaunis teica iedvesmojošu runu par to, cik ļoti korporācija ir izmainījusi viņa dzīvi.
com! Kārlis Ūdris teica diezgan depresīvu uzrunu par cik ļoti saspīlētas ir Latvijas – Krievijas ārpolitiskās attiecības, drīzumā varam gaidīt Krievijas armijas iebrukumu un visiem ir jāstājas zemessardzē. 
com! Emīlam Stirbovičam pelnīti piešķīra krāsas, tomēr viņš nesāka sporta pēc iekārt fukšus.
Veiksmīgi novadīju 5 minūšu krāsu referātu, visiem patika.
Līdz ko ievēroju, ka mani atkal ir piemeklējušas diētas problēmas, iestājās kognitīvā disonanse, jo nākamajā dienā būs jāstūrē atpakaļ uz Rīgu, ar mašīnu. Līdz ar to jau agri steidzos gulēt, tādējādi palaižot garām ievērojamu komerša daļu.

Pamostoties burvīgajā komerša rītā es sapratu, kas ir dzīve. Lūkojoties kā f! Toms Kozlovskis ir apskāvis f! Leonu Stūri, es sapratu, ka frāteru mīlestība ir bezgalīga un tikai kopīgiem spēkiem mēs varam pārvarēt dzīves grūtības.

Ļoti patika maijkomeršs, braukšu vēl. 
com! Pēteris Lesničenoks 10/06/2016
 
Fraternitas Cursica 69. Dibināšanas komeršs ar apstāšanos Litenes piemiņas vietā

Sākums
Protams, ka komerša sākums bija 1947. gads, taču 7. maija rītā 2016. gadā viss sākās ap 9:30, kad ierados kuršu C!Q!, kur uzsākām gaidīt autobusu, atspiridzinoties un izejot mazā ekskursijā pa C!Q! telpām (kā vēlāk uzzināju, fuksītis bija jau no 4 rītā gatavojis zirņus, bet par visu pēc kārtas)(Klingas viņi sūta lielajos pasūtījumos kopā ar citiem konventiem - esot lēti).

Ceļš turp
Pa ceļam pārmijot priecīgas runas par Lettonias un Cursicas izlīgumu un kuršu komāna garantu klāt būšanu, un piestājot pie “Brāļa”, ceļš uz komeršu šķita diezgan raits.


Litenes piemiņas siena
Litenē kuršu fil! Andris - vēsturnieks - kurš atbild par enciklopēdijas sastādīšanu (komerša laikā aicināja mūs ikdienā lietot vārdu Tērbata, lai to varētu iekļaut encikopēdijā kā mūsdienās lietotu apvidvārdu, kurš ir latvisks), novadīja īstu vēstures pārskatu ar galveno vēstījumu, ka, ja Airītēs mēs varam lepoties ar latviešiem, tad Litene rosina pārdomas. Te bija izvietota liela armijas daļa brīdī, kad K. Ulmanis teica - “palieciet jūs savā vietā, es palikšu savējā”- vārdi bija cēlonis tam, ka virsnieki 2 gadu laikā tika sagūstīti un represēti, Īpašs uzsvars jāliek tam, ka runā tika atkārtots: represijas ir tieši tas, kas jāsaka par Latvijas armiju un korporantiem - represijas un koncentrācijas nometnes, šķiet, Noriļskā, bija tas, kas sagaidīja visus galvenos komandierus, ģenerāļus un izglītotos cilvēkus tajos gados. Un tad, kad 41. gadā Latvijas armijas virsnieki tika masveidā slepkavoti kā arī mira koncentrācijas nometnēs, mums jāatceras, ka tas viss sākās Litenē. Pretojās 1 vai iespējams 2 armijas virsnieki. Pērējie ar paceltām rokām padevās un viņus visticamāk tāpat nošāva. (par deportācijām var runāt tikai par tām sievietēm un tiem bērniem, kuri nenonāca koncentrācijas nometnēs)

Kuršiem iepriekš kāds zēns esot lasījis krāsu referātu par šo tēmu, tādēļ runas nebija ļoti garas. Nolikām ziedus un pieminējām kareivjus, kuri atdeva savu dzīvību, klausot pavēlēm. Pārdomas noslēdzām un devāmies uz komerša vietu Stāmerienā.

Stāmeriena - Sonāte

Ierodoties komerša vietā Sonātē (bārs, stallis - viesnīca, banketu zāle, pirts) gandrīz uzreiz tika sagatavoti zirņi, kurus neēda kopīgi pie galda, bet katrs cienājās, ja bija izsalcis, pirms konventu sākuma. Pēc tam pēc Tērbatas ūzusa un kuršu tradīcijām norisinājās Darba konvents, kurā viesi nepiedalījās, bet kurā krāsu zēns nodeva savu solījumu - acīmredzot kļūstot par com! (klāt nebiju, bet kā sapratu, tas notika). Sekoja īsa pauzīte, un tad visi pārējie tika aicināti uz Svētku konventu, kurā tika dziedāta Latvijas himna un lasīti apsveikumi, kā arī viesi apsveica Kuršus viņu 69. jubilejā. Svētku konvents tika veikli noslēgts, un atkal atstāts brīdis pauzītei (kurši ir brangi smēķētāji - gan tabakas gan cigāru - kurus viņi pasniedz saviem krāsu vecākiem un godājamiem fil!, tā ka dūmos tīts bija viss komeršs).

Zemestēvs
Tad tika paziņots par zemestēva ceremonijas sākumu, un atkal visi pārvietojās uz iekštelpām, kur galdi bija pārvietoti atkal citā novietojumā. Tērbatas ūzusa kārtībā noritēja Zemestēva ceremonija - bez lieliem starpgadījumiem. Sveicot sava uzgājiena zemestēvu un zemesmāti, ceremonija arī noslēdzās.
Fotografēšanās
Zināmu apgrūtinājumu dēļ, nav bilžu ar visām zemesmātēm un zemestēviem, galvenokārt pirmējo saguruma pakāpes dēļ, tomēr grūts ir viņu pienākums, īpaši starp jaunākajiem semestriem.

Bildi ar tiem, kuri varēja tajā brīdī aiziet pāri ceļam uz Stāmerienas pili - uzņēmām diezgan raiti, taču pēc labi ilgas gaidīšanas man neizdevās reproducēt tik labu skatu kā oficiālie attēli. Vakars bija silts un skaists, un daba aicināja komeršu baudīt ar pilnu krūti.

Svētku mielasts

Svētku mielasts noritēja pie bagātīgi klātiem galdiem, ar mazliet dīvainu tradiciju - Svētku dzēriens pie kuršiem ir šanbis (tā kā nākamībā viesiem iesaku līdzi ņemt kādu labu balto, jo tas tiks brangi novērtēts kā atbilstīgs komānam - https://youtu.be/e7kJRGPgvRQ?list=RDggyC0FOzqHM ). Limonādes mazliet pietrūka, nedzērājiem bija kvass un ūdens, bet tiem, kuriem tīk kneipot, bija tāda iespēja to darīt. Litra stikla riņķa kausi ar §11 un Semper Bibendum bija īpaši jauks pielikums. Latvijas izlases hokeja mačs mazliet traucēja tradicionālo komerša norisi, taču līksmiem izsaukumiem un sarūgtinājuma pilnām frāzēm minoties savā starpā, arī tas tika mierīgi pārdzīvots. 

Zemāk izgriezums no Cursica fukšu “slepenā” izdevuma Sprigulis, kas kādā brīdī parādījās uz svētku galda.

Kneipojot pārrunātas tika nenopitnas lietas, Austrālijas kopas dzīves gājuma nianses, jo piedalījās fil! No Curs! un Latvia, kas šajās kopās uzauguši. Old! pulkstenis nosita 12, un kanti kļuva entuziasma pilnāki un fil! prom dodoties tika pavadīti ar Pīkolu (pīkolu dzied visiem, es vienkārši uz beigām jau vairs coronā nepiedalījos).
Svētki bija tiešām jauki un lielākā daļa mierīgi sagaidīja kārteri. (1:30 ieradās Gers! “Viskija ekspresis” spilgti baltajā deķelī ar sudraba izšuvumu pāri - paziņoja, ka ir antikneipants un iegrima ilgās sarunās ar Lettonias pārstāvjiem, par skaisto dzīvi un to kā tā norit. Ar kuršu dalību tika sagaidīts saullēkts un kārteris).

Restaurācijas brokastis

Stārķu knābjiem klabot un fil! krācieniem lēni gaistot, atsākās rosība Sonātē pie ezera. Kārteris sākās ar alu, soļanku un kafijas pupiņu šķīdumu, ja kādam kārojās sev iekšas ar to maitāt. Ceļoties kritušajiem ar smaidiem sejās, sākās patiešām silts un baudāms rīts, kur, atšķirībā no nakts vēsīguma, nu bija jādomā ne tikai par saulesbrillēm, bet arī par to, vai svārkus atstāt mugurā, jeb ļauties kaut nelielai veldzei ar mazāku siltumizolācijas slāni.

Tiem, kas alu nelieto veselības dēļ, kārteris varēja tikt pastiprināts ar dažādiem “jumtiņiem” (atkal iesaku rumu, https://www.youtube.com/watch?v=f55CqLc6IR0 un fuksītim uzdotu interpretatīvo deju kā dāvanu).
Rītu atkal pavadīja jaukas sarunas ar Austrālijas latviešiem, Latvia fil! Pēteris Artis Medenis stāstija par austrālijā piedzīvoto - to, ka sākotnēji kā melnstrādnieki tika ņemti tikai jauni, brīvi puiši- tādēļ daudzi strēlnieki palika kā īsti vecpuiši, jo tajā galā nebija ko satikt dēļ slodzes un valodas. Tad tika saukti precētie vīri bez bērniem, un ģimenes tika sadalītas, sievu un vīru sūtot dažādos darbos, iespējams lielā attālumā, un tik trešajā kārtā parādījās pilnās ģimenes - kur fil! Pēteris - latvus, ieradās kā pirmā porcija - no angļu puses, un kā mazs zēns jau sāka savu dzīvi, kā ļoti aktīvs zēns.
Šiem stāstiem mijoties ar citiem stāstiem un dažām anekdotēm, tika sagaidīti 12, kad iesākām ilgo (stundu skaitā, ne pēc sajūtas) ceļu mājup.


Ceļojums uz Rīgu
Ja neskaita īslaicīgo abordāžu pie Smiltenes novada robežas, kuru kurši kā īsti jūras vilki nepieļāva, un padzina nelūgto ažiotāžu, ceļš bija patīkams un priekpilns, īpaši autobusa aizmugures daļā, kur sēdēja viss prezidijs, kantu maģistra substitūts - mag! pauc!, un pārvietojos arī es, lai kantus labāk dzirdētu un kopīgi izklaidētu sevi un braucošos. ~60km garumā tikai vadītas “Reiz bija puķīte” apdziedāšanās rindiņas, kuras ļoti saliedēja autobusa beigu galu, arī kuršu fuksītis attīstija savu rīmētspēju un uz beigām pievienojās vadīšanā ne tikai klausoties. com! Viesturs L. ir labākais šo pantu rīmētājs, un glābj mūs situācijās, kad pirmā rindiņa izsit no pŗāta turpinājumu. Īpaši atmiņā palikusi com! Pētera curs! vikinga cienīgā bārdas forma un sarunas par tās izcelšanos - un diskusija par to, no kuras kuršu daļas tad vikingi pa īstam ir baidījušies, jo ja nu tās ir bijušas vecvecmāmiņas kuras īsti varējušas visus vikingus savā īpašajā veidā pievārēt un sabaidīt.
Rīgā iebraucām, skandinot “Krambabmbuli” un “Raug, draugi, kā šī kanna mirdz”, taču “Lai glāzi putaino” - kurši nezina, tādēļ tā palika nevadīta un gaida, kad vairāki frāteri kopīgi varēs noturēt meldiņu un autobusa rēkoņu pārvarēt.
Dārzciema ielā šķīros no jaukās kompānijas un atvadījos sirsnīgi no vanēņa, latvusa, kuršiem un letoņiem - šis pulciņš kopīgi autobusā bija mērojis ceļu abos virzienos un kopumā jutās labi. Arī šoferis bija priecīgs radio nomainīt uz dziedāšanu un bija kopumā sakarīgs vīrs, ja neņem vērā dažas mazas pieturu nesaskaņas, to biežumā.
Tik nākamajā dienā saņēmu atvadu sveicienu no kuršiem un ziņā rakstītu - Kaateris ex. (https://www.youtube.com/watch?v=d5P5Tz3VH94&index=6&list=RDggyC0FOzqHM )
Kopumā tika ļoti sirsnīgi nosvinēts šis komeršs, un aicinu stiprināt savstarpējās saiknes arī oficiālākā līmenī, jo šaubas par kuršu patriotiskumu nav iedomājamas, un visas citas īpašības padara kopīgas sanākšanas tikai interesantākas. Arī problēmu risināšanā b!fil! J. Eglons, curs! ir ar spēcīgu viedokli un tas viņam visa komerša garumā izdevās teicami, komeršs un viesi izglābti un mūsu alus komāna §121 uzturēts garā un dzīvē.
Vivat Crescat Floreat Buršu draudzībai in aeternum!

P.S. Mūsu Vapeni Kurši rosināja atgūt no muzeja, sakot ka to nelikumīgi piesavinājusi okupācijas vara, līdzīgi kā šobrīd holokausta upuri - žīdi,ebreji,jūdi atgūst īpašumus Latvijā. 
com! Andris Igaunis 04/05/2016
 
Fil! Pēteris Bolšaitis apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni

Sveicēju pulkā bija draugi, radi, varavīksnes un frāteri. 
com! Ainārs Knoks 06/03/2016
 
O.Kalpaka piemiņas pasākums "Airītēs"